top of page
  • Yazarın fotoğrafıHasan Mert Bozdoğan

AIKIKAI HOMBU DOJO ve CİVARI HAKKINDA - 5


Hombu Dojo ve Civarında Çamaşırhane, Yeme, İçme;


Özellikle sabahları çift antrenmana katılırsanız, duşunuzu alıp giyinip Hombu Dojo’dan çıktığınızda saat sabah 10:00 civarında olacaktır. Şunu belirtmek isterim ki; Japonya genelinde hakim olan yüksek nem seviyesi sebebiyle (Temmuz 2019’da bizim ziyaret süremiz boyunca Tokyo şehrinin ortalama nem oranı; %90-%95 seviyelerinde idi.) kıyafetlerinizi kurutabilmek ciddi bir mesele olacaktır. Bunun için kurutma opsiyonlu bir çamaşır makinasına ya da Japonya’da yaygın olan çamaşırhanelere ihtiyaç duyuyor olacaksınız. Eğer konakladığınız yerde kurutma özellikli bir çamaşır makinası bulunmuyor ise 7/24 açık olan çamaşırhaneler sıkı dostlarınız haline gelecekler. Japonlar bile bu dükkanları özellikle çamaşırlarını kurutmak için oldukça sık kullanıyorlar. Bu arada çamaşır makinalarının kurutma özelliği olanına Japonya seyahatim boyunca hiç denk gelmedim. Şansıysanız durulama ya da sıkma işlemi yapabilen bir çamaşır makinasını konakladığınız yerde bulabilirsiniz. Bahsettiğim özelliklerdeki bir çamaşır makinası bile Aikido kıyafetleriniz için yıkama kurutma problemini çözmenize muhtemelen yardımcı olamayacaktır. Biz şahsen her tek ya da çift antrenman sonunda Aikido kıyafetlerimize mutlaka yıkama artı kurtma işlemi yaptık. Hakama ve kuşaklarımızı ise doğal olarak kuruttuk. Yanınıza katladığınızda kolay kuruyan ve kırşmayan kumaştan üretilmiş bir ya da bir kaç hakama almanız son derece iyi olacaktır.


Wash İsimli Çamaşır Yıkama ve Kurutma Mağazası

Şayet, sizler de bizim gibi Aikido kıyafetlerinizi katıldığınız antrenmanlar sonrasında yıkamak ve/veya kurutmak isterseniz şanslısınız. Çünkü Hombu Dojo’nun, Higashi-Shinjuku metro istasyonu yönünde iki alt sokağında yer alan ve 7/24 hizmet veren, Wash isimli bir çamaşırhane mağazası bulunuyor. Burası bozuk para atarak çalıştırabileceğiniz, değişik kilogram kapasiteli çamaşır yıkama ve kurutma makinaları ile ayakkabı yıkama ve kurutma makinalarının yer aldığı bir mağaza. Şayet bozuk paranız yok ise mağazada kağıt paranızı (1.000 Yenlik kağıt paralarınızı bozabilirsiniz.) bozabileceğiniz bir para bozma makinası da yer alıyor.

Wash isimli bu dükkanda; 7 kilogram kapasiteli, 300 Yen karşılığında 30 dakika ve 12 kilogram kapasiteli, 600 Yen karşılığında 28 dakikalık yıkama yapabileceğiniz mavi renkli yıkama makinaları bulunuyor. Kurutma işleminizi ise mağazada bulunan; 14 kilogram kapasiteli ve 10 dakikası 100 Yen olan kırmızı renkli makinalarda yapabilirsiniz. Aikido kıyafetlerinizin kalınlığına bağlı olarak sağlıklı kurutma süreniz 20 ya da 30 dakika olacaktır. Biz 30 dakikalık kurutma süresini tercih ettik. Günde ortalama 2 kez uğradığımız bu mağazaya günde 1.200 Yen yani 65 TL lik bir ödeme yaptık. Sakın ha çamaşırlarımı elde ya da konakladığım yerde bulunan çamaşır makinasında yıkar, balkona ya da odanın içine asar akşam antrenmanına kadar kuruturum tuzağına düşmeyin. Konakladığımız yerde sabahları duş aldıktan sonra yıkayıp, durulama ve sıkma yaptırarak terasa astığımız duş havlularımız bile akşam üzeri saatlerine halen ıslak oluyorlardı. Çamaşır yıkama ve kurutma maliyetinizi yukarıda bahsettiğim Temmuz 2019 rakamları üzerinden ortalama olarak hesaplayarak bütçelendirmenize eklemenizde yarar olacaktır.

Biz genellikle çamaşırlarımızı 30 dakikalık yıkamaya attıktan sonra bekleme sürecimizi yemek yiyerek değerlendirdik. Sabah ya da akşam antrenmanları sonrası o kadar efor sarfettikten ve yorulduktan sonra saat sabah 10:00 da kahvaltılık birşeylere, ya da akşam saat 21:00 de yemeklik birşeylere ihtiyaç duyuyorsunuz. Burada imdadınıza Wash isimli çamaşırhane mağazasının hemen iki dükkan aşağısında yer alan Family Mart ya da ters istikamet olan Wakamatsu-Kawada metro istasyonu yönündeki 7 Eleven mağazası yetişiyor olacak.


Family Mart ve 7 Eleven Mağazalarının Dış Görünümü

Ürün çeşitliliği ve fiyat açısından hayli benzer olan bu iki mağazadan bizim tercihimiz çamaşırhaneye uzak olsa da 7 Eleven mağazası oldu. Çünkü burada bulunan oturma alanı sayesinde kahvaltımızı ya da akşam yemeğimizi rahat rahat dinlenerek yeme şansını elde ettik. Biz genellikle, bahsettiğim 7 Eleven mağazasında kahvaltımızı yaptıktan ya da akşam yemeğimizi yedikten sonra çamaşırhaneye dönerek çamaşırlarımızı 30 dakika süreyle kurutma makinasına attık ve sonrasında hemen yakında yer alan Family Mart mağazasından kahve veya soğuk içecek birşeyler alarak çamaşırhanedeki oturma alanında ya da mağazanın dışında sohbet ederek çamaşırlarımızın kurumasını bekledik. Bu arada hem 7 Eleven mağazasında, hem de Family Mart mağazasında ücretsiz internet mevcut.

Bu iki yeme içme mağazasından daha ucuz bir alternatif arayanlar için ise önerebileceğim yer; Hombu Dojo’ya 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan, Wash’ın hemen karşı ana caddesinin üzerinde bulunan Gyomu Super isimli yerel market. Bu market Japonya genelinde yer alan değişik isimlerdeki pek çok yerel marketten sadece birisi. Gyomu Super her ne kadar tüm yerel süpermarketler gibi evsel yemelik ürünleri satıyor olsa da ayaküstü kahvaltılık ya da yemeklik bulma şansınız olan bir market. Fiyatlar 7 Eleven ve Family Mart mağazalarına göre daha düşük seviyelerde. Ancak dediğim gibi burada pratik yemeklik bulma şansınız 7 Eleven ya da Family Mart kadar çok değil. Öğünümü meyve ile geçiştirebilirim diyorsanız buraya uğrayabilirsiniz.


Gyomu Super İsimli Süper Market Mağazası

Aikikai Hombu Dojo civarında lezzetli bir lokanta arayanlar için tavsiyem ise; Hombu Dojo’ya 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan ve 07:00/19:00 saatleri arasında hizmet veren set bento menüler ve harika pirinç topları (riceball; içerisinde değişik balık türleri bulunan, etrafı pirinç ve dışı yosunla kaplı doyurucu ve lezzetli atıştırmalıklar) satan ismi Japon alfabesinde olduğu için sadece adresini paylaşabileceğim syokudo ve teishoku restoranı. Bu restoranda özellikle ton balıklı ya da somonlu pirinç toplarını denemenizi öneririm. Yiyeceğiniz 2 adet pirinç topu ile uzun saatlerinizi tok geçirebileceğiniz bu restoranda bir pirinç topunun fiyatı ise 190 Yen (Temmuz 2019 fiyatıdır). Pirinç toplarının 7 Eleven ya da Family Mart mağazalarındaki ortalama fiyatları (içlerindeki balık türüne bağlı olarak değişiyor) 100-150 Yen arasında. Tabii ki önceden hazırlanarak soğutulan bu pirinç topları, bahsettiğimiz lokantanınkiler kadar taze ve leziz değiller. Şiddetle tavsiye ettiğim bu leziz restoranın adresi ise; 14-1 Yokamachi, Shinjuku city, Tokyo-to 162-0055 Japonya.


Şiddetle Tavsiye Ettiğim Syokudo ve Teishoku Restoranı

Hombu Dojo’ya geliş ve gidişlerinizde Wakamatsu-Kawada metro istasyonunu kullanacaksanız, bu istasyonun civarında yerel restoranlar, kahve dükkanları, ramenciler, 7 Eleven ve daha pek çok alternatifi bulabilirsiniz. Higashi-Shinjuku metro istasyonunu kullanacaklar için ise; bu bölgede 7 Eleven ve Family mart mağazaları, yerel ucuz süper marketler, kahve dükkanları, ramenciler, yerel lokantalar ve Mc Donald’s bulma şansınız bulunmaktadır. Japonya genelinde oldukça yaygın olan Mc Donald’s mağazalarında orta boy bir menü yaklaşık 600-700 Yen fiyat aralığındadır.

Aikikai Hombu Dojo konum olarak Shinjuku bölgesinin ortasına yakın bir konumda yer aldığından; yeme, içme, sosyal olanaklar, alışveriş, otel, pansiyon, toplu taşımaya erişim açısından oldukça kolay bir lokasyonda bulunmaktadır. Yine de ziyaretiniz öncesinde bölgeyi, google’dan ve maps google’dan araştırmanızın yararlı olacağını düşünmekteyim.


16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page