top of page
  • Yazarın fotoğrafıHasan Mert Bozdoğan

AIKIKAI HOMBU DOJO ve CİVARI HAKKINDA - 1


2019 yılının Temmuz ayında değerli asistanım Barış Doğrul Sensei, değerli dostum Tuncer Karataş Sensei ve sevgili Emrah Arıoğlu Senpai ile gerçekleştirmiş olduğumuz 24 günlük Japonya seyahatimizin ardından edindiğim izlenimler ve yaptığım gözlemler ışığında yazdığım makaleleri siz değerli Aikido Bozdoğan Blog okuyucularıyla paylaşmak arzusundayım. 


İlk makale başlığım olan "Aikikai Hombu Dojo ve Civarı Hakkında" yazısı biraz kapsamlı ve uzun bir yazı olduğundan bunu bir yazı dizisi şeklinde her hafta bir makale paylaşarak, yedi sekiz parçada siz okuyucularımıza ulaştırmak arzusundayım. Dilerim Japonya'dan makaleler sizler için de faydalı ve keyifli bir okuma olur. Aikikai Hombu Dojo ve Civarı Hakkında başlıklı makalemin ilk bölümünü aşağıda okuyabilirsiniz. Hepinize şimdiden keyifli okumalar dilerim.
AIKIKAI HOMBU DOJO ve CİVARI HAKKINDA - 1


Hombu Dojo’ya Ulaşım;


Aikikai Hombu Dojo, Japonya’nın en kalabalık ve yoğun metropolü, başkent Tokyo’nun oldukça merkezi bir bölgesi olan Shinjuku’da yer almaktadır. Hombu Dojo’nun açık adresi; 17-18 Wakamatsu cho, Shinjuku City, Tokyo-to 162-0056 Japonya’dır.


Hombu Dojo’ya yakın 2 metro durağı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Wakamatsu-Kawada metro istasyonudur ve Hombu Dojo’ya yaklaşık 6 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. İkinci istasyon ise, Higashi-Shinjuku metro istasyonudur. Bu istasyonun Hombu Dojo’ya mesafesi ise, yürüyerek 9 dakikadır. Toei Oedo metro hattı yukarıda bahsettiğim her iki istasyondan da geçmektedir. Konakladığınız yere göre Tokyo şehrinin sahip olduğu geniş metro ve tren hatlarından size uygun olan rotayı belirleyerek, Wakamatsu-Kawada ya da Higashi-Shinjuku metro istasyonlarından birisinde inerek Hombu Dojo’ya kolaylıkla yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tokyo’daki metro ve tren hatları genellikle sabah 05:00 ile 05:30 saatleri arasında çalışmaya başlamaktadır. Bazı hatların çalışma başlangıcı ise 06:00 dır.


Hombu Dojo & Wakatamatsu-Kawada ve Higashi-Shinjuku Metro İstasyonları Wakatamatsu-Kawada ve Higashi-Shinjuku Metro İstasyonlarının Girişlerinden

Hombu Dojo, Syokuan Dori ana caddesi üzerinde yer aldığından bu cadde üzerinden seferlerini gerçekleştiren otobüs hatları ile de Hombu Dojo’ya ulaşmayı tercih edebilirsiniz. Ancak günün ilk antrenmanı olan, 06:30/07:30 dersi için otobüs seferi kullanma şansınız olup olmadığını internet üzerinden kontrol etmenizi tavsiye ederim. Biz, konakladığımız yerin Hombu Dojo’ya 10 dakikalık yürüme mesafesinde oluşunun avantajıyla metro-tren ya da otobüs hatlarını kullanmadık ve yürüyerek Hombu Dojo’ya erişimizi sağladık.

Wakatamatsu-Kawada ve Higashi-Shinjuku Metro İstasyonlarının Girişlerinden

Hombu Dojo’ya Kayıt ve Derslere Katılım;


Hombu Dojo’ya gitmeyi planlayanlar için gidiş tarihinizden 1 ya da 2 ay evvel Aikikai ile yapacağınız mailleşme neticesinde, tarafınıza yollanacak olan ziyaretçi bilgi formunu doldurarak geri yollamanız ön kaydınızı yaptırabilmeniz için yeterli olacaktır. Bu işlemin yapılmasına gerek olup olmadığını kesin olarak bilmiyorum. Ancak Japonların disiplin anlayışı ve ciddiyeti sebebiyle ben bu işlemi Hombu Dojo ziyaretimizin 3,5-4 ay öncesinde gerçekleştirmiştim. Ancak siz benim kadar heyecanlı davranmayıp bu işlemi ziyaretinize 1 ay kala da halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Aikikai’ye yollayacağınız maili, Aikikai uluslararası iletişim departmanından Ms. Ruriko Yokoi’ye gönderebilirsiniz. Kendisinin mail adresi; intldept@aikikai.or.jp dir. Kendisine göndereceğiniz ilk mailde; kendinizi, Aikido geçmişinizi, Sensei’nizi, Aikikai Dan derecenizi, ziyaretinizi planladığınız tarihleri, antrenmanlara katılmak istediğiniz gün sayısını ve kaç kişilik bir ziyaret gerçekleştireceğinizi açıklamanızın yararlı olacağı ve size kolaylık sağlayacağı inancındayım. Bu mailinizin ardından kendileri size hızlı bir şekilde geri dönüş yaparak, “prior information of Hombu” isimli Hombu Dojo ön bilgi formunu yollayacaklardır. Bu formu eksiksiz bir şekilde doldurarak pdf formatında kendilerine geri göndermeniz sonucunda Hombu Dojo ziyaretiniz için ön kaydınızı gerçekleştirmiş olacaksınız. Kaydınızın tamamlanması için geriye kalan tek şey ise ödeme işlemini gerçekleştirmeniz olacaktır. Ödemenizi Hombu Dojo ziyaretiniz öncesinde banka havalesi ile yapabileceğiniz gibi, Hombu Dojo’da katılacağınız ilk antrenman öncesinde ön büroya nakit olarak ta yapabilirsiniz. Banka havalesinin masraflarından dolayı biz ön büroya nakit olarak ödeme yapmayı tercih ettik ve kaydımızı o şekilde gerçekleştirdik.

Ücretlendime konusunda 2 seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki, bir haftadan kısa süreli ziyaretler için avantajlı olan günlük ödeme seçeneğidir. Temmuz 2019 ücret tablosuna göre, Aikikai Hombu Dojo’nun günlük antrenman katılım ücreti 1.620 Yen yani 85 TL idi. Eğer bizim gibi 7 gün ve üzeri bir süreyle antrenman yapmayı planlıyorsanız aylık ödeme yapmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Aikikai tarafından da tavsiye edilen budur. Yine Temmuz 2019 ücret tablosuna göre, Hombu Dojo’nun aylık antrenman katılım ücreti 10.800 Yen yani 550 TL idi. Ancak bu ücrete Pazar günü antrenmaları dahil değildir. 2 antrenmanın yapıldığı Pazar günlerinde de Hombu Dojo’da tatami’ye çıkmak isterseniz, 5.400 Yen yani 275 TL lik ek bir ödeme daha yapmanız gerekmektedir. Bizim ziyaretimiz esnasında bizlerden kişi başı 10.800 Yen aylık katılım ücreti alınarak, Pazar günleri keiko’larına da katılmamıza müsade edildi. Sanırım burada benim tezcanlılığım bize avantaj sağlamış olabilir.


99 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page