top of page
  • Yazarın fotoğrafıHasan Mert Bozdoğan

YİNE ve YENİDEN AIKIDO

Bugün Göktürk Dojo’muzun sevgili öğrencileriyle yeniden buluşmanın heycanını yaşadım. Onlarla yeniden bir araya gelebilmiş ve antrenman yapabilmiş olmak beni çok mutlu etti. Her ne kadar kucaklaşamamış olsak ta, sevgili öğrencilerimin ışıl ışıl gözlerindeki mutluluğu ve özlemi görmek harikaydı doğrusu.


13 Mart itibariyle Covid-19 pandemi süreci sebebiyle Dojo’larımızı kapattıktan sonra, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirdiğimiz online dersler ve sonrasında Haziran ayında parklarda gerçekleştirdiğimiz yüz yüze çocuk Aikido eğitimlerimize verdiğimiz iki buçuk aylık yaz arası da bu yeni başlangıç ile son bulmuş oldu. Bugün itibariyle açık alanda, sosyal mesafe kuralları dahilinde, maskeli bir şekilde yeniden Çocuk Aikido derslerimizi başlattık. Eğitimlerimiz şu an için malesef sadece Göktürk Dojo’muzda devam ediyor olacak. Umarım pandemi süreci olumlu bir seyre kavuştuğunda diğer Dojo’larımızdaki derslerimize de yeniden başlayabileceğiz.


Hepimiz için zorlu bir süreç oldu ve olmaya da devam ediyor doğrusu. Alışkanlıklarımız değişti, hobilerimiz değişti, iş alanlarımız değişti, bizler değiştik. Şimdilik bu yeni normale uyum sağlamış bir şekilde hayatlarımızı sürdürüyoruz ve sağlıklı kalmaya çalışıyoruz. Yıllardır aktif olarak yapmakta olduğum Aikido Eğitmenliğim süresince, temposu en düşük altı ayımı bu süreç kapsamında geride bıraktım. Düşük tempoya alışır hale gelmiş olsam da, içimde biriken özlemin ne denli büyük olduğunu bugün yeniden Aikidogi’mi giyip hakamamı bağladığımda yeniden fark etmiş oldum. Aikido’yu, öğrencilerimle olmayı, onlarla Aikido çalışmayı, ders vermeyi ne kadar çok özlediğimi bir kez daha anladım. Keyifle geçen dersin sonunda, öğrencilerimin yüzlerindeki mutluluğu gördüğümde ise, yeniden ve bir kez daha ne kadar şanslı olduğumu fark ettim. Tutkum olan Aikido’yu paylaşmak harika bir his. Yeniden buna başlayabilmiş olmak harika bir his. Umarım, yeni normale uyum sağlamış bir şekilde, sağlıkla devam edebiliriz derslerimize.


Gençlik ve Spor Bakanlığından ve Aikido branşımızın bağlı bulunduğu Federasyondan çıkan izinler sonucunda yeni düzenlemeler ve belirli kurallarla yeniden başlayabilen Aikido eğitimleri dilerim yeninden eskisi gibi yaygın bir hale gelebilir. Dilerim; bu zorlu süreçte zor günler geçiren tüm değerli Aikido Eğitmeni arkadaşlarım da Dojo’larını açarak, bugün benim yaşadığım mutluluğa benzer mutlulukları en yakın zamanda yaşayabilirler.


Umarım hepimiz ve herkes için sağlıklı günler yakın gelecekte yeni kısıtlamalara ihtiyaç kalmaksızın gelebilir.Umarım yakın zamanda tüm Aikido Eğitmenleri ve tüm Aikidoka’lar “Yine ve Yeniden Aikido” diyebilirler.17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page