top of page
  • Yazarın fotoğrafıHasan Mert Bozdoğan

JIN, İYİLİK ve MERHAMET

Jin üzerine...


“Yoğun bir eğitim ve sıkı bir çalışma ile gerçek bir savaşçı hızlı ve güçlü hale gelebilir. Gerçek savaşçılar, çoğu insan gibi değillerdir. Gerçek savaşçılar çalışmaları sonucunda; iyilik için kullanılması gereken bir güç geliştirirler. Gerçek savaşçılar merhametli olurlar. Onlar, çevrelerindeki insanlara mümkün olan her fırsatta yardım ederler ve yardımcı olurlar. İnsanlara yardımcı olabilecekleri bir fırsat ortaya çıkmazsa, bir fırsat yaratabilmek için kendilerine mutlaka ve daima başka bir yol bulurlar.”


Japon Samuray’larının yaşam felsefesi olan Bushido 武士道 nun erdemlerinden birisi olan; Jin, kelimesi; iyilik, cömertlik ve merhamet anlamlarına gelmektedir. Jin kavramı; Bushido’nun açıklandığı hemen hemen her yerde yukarıdaki paragrafla ilişkilendirilmektedir.


-Bushido; bushi, yani asker ya da savaşçı ve do, yani yol kanjilerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir kelimedir. Kelimenin anlamı her ne kadar askerin yolu ya da savaşçının yolu olsa da, Bushido; Samurayların hayat yolunu ve yaşam tarzlarını ya da yaşam kodlarını ifade etmek için kullanılan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.-


Samuraylar için Jin yani iyilik, cömertlik ve merhamet te, diğer tüm Bushido erdemleri gibi son derece önemlidir. Samuraylar, gerçek bir savaşçının başta kendisine, ailesine, çevresindekilere ve hatta düşmanlarına karşı bile daima iyilik ve merhametle yaklaşmaları gerektiğine inanır ve hayatlarını bu şekilde sürdürürlerdi.


İyilik ve merhamet; tüm Savaş Sanatları için olduğu kadar Aikido için de son derece önemlidir. Bir Aikidoka, Dojo'daki antrenmanlarında daima çalışma arkadaşlarına karşı iyilik ve merhametle yaklaşmalıdır. Daima cömert olmalıdır. Aikido sanatında birlikte gelişebilmek için; iyi bir tavır, iyi bir tutum ve merhametli bir yaklaşım gerekir. Bir Aikidoka, kendi Aikido serüveninde bunları dikkate aldığında ve antrenmanlarını bunları göz önünde bulundurarak yaptığında; hem kendisi ve hem de çalışma arkadaşları için gelişim şüphesiz kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Çalışma ortamındaki bu iyilik ile ifade etmek istediğim sadece fiziksel olarak iyi ve sıkı bir antrenman ortaya çıkartmak değildir. Bir Aikidoka, gerek nage (tekniği uygulayan kişi) ve gerekse de uke (teknik üzerinde uygulanan kişi) rolünde iken, fiziksel olarak iyi bir antrenman ortaya çıkartmanın yanı sıra; tekniği elinden geldiğince iyi, güçten bağımsız, çalışma arkadaşını gözetip koruyarak, ona önem göstererek uygulamalı/kendisine uygulanmasına izin vermeli ve antrenmanları esnasında naif bir yaklaşımla çalışmalıdır. Aikido antrenmanlarımız sırasında dikkat edeceğimiz bu unsurlar sayesinde hem nage olarak ve hem de uke olarak kendimizi geliştirmemiz ve çalışma arkadaşlarımızın da gelişimlerine yardımcı olmamız mümkün olacaktır.


Savaş Sanatları Dojo’larının dışında, gündelik yaşamlarımızda da iyilik ve merhamet son derece önemli kavramlar değil midir?


Aile ilişkilerimizde, iş ilişkilerimizde ve her türlü sosyal etkileşimimizde iyi, cömert ve merhametli olmak son derece önemli ve bence olmazsa olmaz kavramlardır.21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page