top of page
  • Yazarın fotoğrafıHasan Mert Bozdoğan

AIKIDO’NUN AYNA ETKİSİ

Bu hafta; Aikido Sanatı’nın “ayna etkisinden” bahsetmek istiyorum.


6 Ekim Salı günü, Bukiwaza* (*Bukiwaza çalışmaları; Aikido Sanatı’nın silah çalışmalarını ifade eder ve temel olarak Jo; yani tahta sopa, Bokken; yani tahta kılıç ve Tanto; yani tahta bıçak ile yapılan tekli ve eşli antrenman formlarını kapsar.) özel derslerimden birinin ardından sevgili öğrencim ile sohbet ediyorduk. Konumuz; Aikido ve Savaş Sanatları’nın olası kazanımları, kişiye katabilecekleri ve olası yararlarıydı. Sohbetimiz sırasında öğrencime Aikido ve Savaş Sanatları'nın kişiye olası kazanımlarından bahsederken; bu kazanımları elde edebilmek için göğüslememiz gereken zorluklardan ve cesaret etmemiz gereken değişim-gelişim süreçlerinden bahsederken kendisine; “Aikido’nun ayna etkisi” nden bahsettim.


Bu konuşmamızdan yola çıkarak ta; bu haftaki makale konumu, “Aikido’nun Ayna Etkisi” olarak seçip bu konuyu; Aikido Bozdoğan Blog’umuzun değerli okurları, sevgili öğrencilerimiz, değerli velilerimiz ve diğer Savaş Sanatları öğretilerinin değerli çalışanları için biraz daha açıp açıklamak istedim.


Peki nedir “Aikido’nun Ayna Etkisi” diyerek ifade edip anlatmak istediğim şey.“Aikido bir ayna gibidir…”


Bu söz; benim Aikido’ya başladığım 2001 yılı itibariyle sürekli olarak bizzat tecrübe ettiğim ve aktif olarak Aikido Eğitmenliği yapmaya başladığım 2005 yılı itibariyle de sıklıkla değerli öğrencilerime sarfederek açıklamaya ve aktarmaya çalıştığım bir kavramdır aslında. “Aikido bir ayna gibidir” ve kişiye tüm olumlu-olumsuz, güçlü-zayıf, ham-olgunlaşmaya başlayan, eksik-fazla, az-çok özelliklerini ve yönlerini, tüm gerçekliği ile -hiçbir şeyi gizlemeden- gösterir.


Tertemiz bir aynadır Aikido ve tek yansıması; kişinin gerçekte ne olduğudur.


Gerek Aikido ve gerekse de diğer Savaş Sanatları disiplinleri/öğretileri; kişinin aslında ne olduğu ve ne olmadığıyla yüzleşmesini sağlar. Çalışmakta olduğunuz, çalışmaya karar verdiğiniz dal Aikido Sanatı olabilir, diğer bir Savaş Sanatı öğretisi olabilir veya bir müsabaka sporu olabilir. Çalışmakta olduğunuz ya da çalışmayı seçmiş olduğunuz yol hangi yol olursa olsun; asıl yol, asıl öğreti, asıl serüven, asıl yolculuk; kişiyi olduğundan daha iyi bir konuma-düzeye-seviyeye getirebilecek bir kişisel gelişim sürecidir.


“Bu süreç; bedensel-zihinsel-içsel kazanımlardan ve kazanım hedeflerinden oluşmaktadır.”Bir kişi; Aikido’ya veya herhangi bir Savaş Sanatı’na başladığında; aslında farkında olsun ya da olmasın bahsettiğim bu görünmez aynaya bakmaya cesaret etmiş demektir. Ki; bu o kişinin kendi gelişim süreci ve yolculuğu için atmış olduğu ilk olumlu adımdır.


Kişinin Savaş Sanatları’nda yüzleşmesi gereken ilk gerçek; aynada nasıl göründüğü yani aslında ne olduğu ve nasıl olduğudur. Kişi bu gerçekle yüzleştiğinde iki yol seçebilir. Bu yollardan ilki; -ki bu yol; daha kolay olduğu için ne yazık ki Savaş Sanatları öğretilerini çalışmaya başlayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen yoldur.- kişinin çıktığı yoldan daha erkenden ve yolun başındayken geri dönmeyi seçmesidir.


Bu yollardan ikincisi ise; -ki bu yol; genellikle Aikido ya da Savaş Sanatları’na başlayan kişilerin malesef pek azı tarafından seçilmektedir.- gerçek her ne olursa olsun, tüm olası olumsuzluklarına rağmen kişinin bu gerçekle/gerçeklerle yüzleşmeyi kabullenip yoluna devam etmesidir. Kişinin aynaya bakma seçiminin ardından, Savaş Sanatları yolculuğunda vereceği ikinci zorlu karar bu seçimdir.


Kişi, yola devam etmeyi tercih ettiğinde ise zorluklar ne yazık ki sona ermeyecektir…


Evet kişi, aynaya bakmaya ve aynada gördükleriyle yüzleşmeye cesaret etmiştir. Ama acaba o kişi aynada yüzleştiği olumsuz-güçsüz-eksik-negatif-törpülenmesi gereken yönlerini düzeltmek/düzeltebilmek için gereken çabayı-emeği-çalışmayı-dirayeti-adanmışlığı göstermeye cesaret edebilecek midir veya buna hazır mıdır?


Savaş Sanatları yolcuları olan bizlerin, yüzleşmemiz gereken üçüncü önemli gerçek, vermemiz gereken üçüncü önemli sınav da işte budur. Şayet o kişi değişimi ve gelişimi seçecek olursa; gerek Aikido ya da diğer herhangi bir Savaş Sanatı disiplini yolunda gerçekten yürümeye başlayacaktır. Ki bu da; o kişinin çalışmakta olduğu Savaş Sanatı’ndan olası olumlu kazanımları elde etmeye başlaması için atacağı büyük bir adımdır.Evet Aikido Sanatı kişiye pek çok olumlu katkılar sağlar. Evet Savaş Sanatları öğretileri kişiye pek çok olumlu katkılar sağlar. Ancak bu olumlu kazanımlara ulaşmak, bu kazanımları elde edebilmek için kişi;


Aynaya bakmaya cesaret etmeli;


Aynada gördüklerini, tüm gerçekliğiyle kabul etmeye cesaret etmeli;


Kabullendiği olumsuz-güçsüz-eksik-negatif-törpülenmesi gereken yönlerini düzeltmek/düzeltebilmek için gereken çabayı-emeği-çalışmayı-dirayeti-adanmışlığı göstererek o yola devam etmeye cesaret etmelidir.


Ancak bu sayede kişi Aikido Sanatı’ndan ya da yürümeyi seçtiği Savaş Sanatı yol’undan olası fayda ve kazanımları elde etmeye başlayabilir.Cesurca seçimler yapabilmemiz ve bu seçimlerimizin bizi geliştirebilmesi, daha iyiye taşıyabilmesi dileğiyle…46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page