• Hasan Mert Bozdoğan

3-6 Yaş Çocuk Gelişiminde Aikido Eğitimi

Güncelleme tarihi: 12 Eki 2018


Aikido, kökeni 17. yüzyıl Samuray Japonya’sına kadar uzanan ve arka planı felsefe ve öğretilerle dolu modern bir Savaş Sanatıdır. Günümüzde Aikido sadece fiziki bir aktivite değil, aynı zamanda zihinsel ve içsel bir gelişim süreci olarak kabul görmektedir. Aikido, yetişkinler ve 6-12 yaş çocuklar için olduğu gibi, 3-6 yaş grubu çocuklar için de oldukça faydalı ve geliştirici bir aktivitedir.


Aikido eğitiminde 3-6 yaş çocuklarda fiziksel, bedensel, sosyal ve akademik açıdan hedeflenen belirli kriterler doğrultusunda aktiviteler gerçekleştirilir.


Fiziksel açından: Derslerde oyuna dayalı öğrenme metodu benimsenerek hazırlanmış parkur egzersizleri, temel ısınma harekeleri ve diğer bedensel aktiviteler ile; bedenlerini, yeteneklerini yeni yeni keşfetmeye başlayan ve motorik özellikleri süratle gelişmekte olan çocuklarımıza, kuvvet, beceri, koordinasyon, konsantrasyon, denge, dayanım ve dayanıklık gibi fiziksel kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır.


Bedensel açından: Aikido, derslerde çalışılmakta olan tekli ve partnerli hareket ve egersizler çocuklarımıza, bedenlerinin farkına varabilme, vücut enerjilerini doğru kullanabilme, vücudun zayıf ve kuvvetli yönlerini algılayabilme, çalışma arkadaşları ile uyumlu olabilme, tüm vücut kullanımı ve dengeli hareketler ile kendilerinden büyük kütleleri kontrol edebilme kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır.


Sosyal açından: Aikido aynı zamanda bireysel bir aktivitenin aksine partnerli bir Sanat olduğundan çocuklarımıza, farklı bireyler ile uyum sağlama, etkili iletişim, değişen koşullara adaptasyon, gruba dahil olabilme ve akran etkileşimi, özgüven ve özdsiplin kazanımı, kendine ve diğer bireylere saygı, liderlik, yardımlaşma, paylaşma ve sorumluluk üstlenebilme kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır. Aikido eğitimlerinde Eğitmen, Eğitmen yardımcıları ve asistanlar, öğrenciler ve aileler koordineli bir şekilde hareket etmektedirler.


Akademik açından: Aikido dersleri denetime açık ortamlarda, Eğitmen, Eğitmen yardımcıları ve asistanlar ile düzenli komutlar, kontroller ve yönerge verimleri eşliğinde yapılmaktadır. Bu sayede çocuklarımıza, komut alabilme, yönerge takibi yapabilme, farklı ortamlara adapte olabilme, kurallara uyum sağlayabilme, sorumluluk alabilme, kulak - beden koordinasyonu kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır. Okul öncesi yaşlarda bu özelliklerini geliştiren çocuklarımız, okul hayatlarında da şüphesiz ki çok daha avantajlı olmaktadırlar.


Aikido eğitiminde, teknik ve egzersizlerin refleks haline dönüştürülmesi ve hedeflenen sürekli gelişime ulaşılabilmesi amacıyla derslerde tekrara, dinleme ve gözleme dayalı aktif bir eğitim metodu uygulanmaktadır. Bu sayede sürekli ve düzenli öğrenme hakimdir.


HASAN MERT BOZDOĞAN

Kıdemli Aikido Eğitmeni


#aikido #çocukaikido #cocukaikido #çocukgelişimi
27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör